Měna:
0 Kč
0
Celková cena:
0 Kč

Rozsah měření teploty a relativní vlhkosti

2.6.2013

Rady pro nákup

Mnoho dotazů zákazníků se týká rozsahu měření teploty a relativní vlhkosti. Někteří výrobci uvádějí v technické dokumentaci rozsah měření skutečný (u bezdrátových čidel např. od -50°C do +70°C, u hlavních jednotek např. od -10°C do +60°C), nebo rozsah doporučený (u bezdrátových čidel např. od -20°C do +60°C, u hlavních jednotek např. od 0°C do +50°C). Výrobce někdy uvádí oba údaje, někdy jen jeden s

WT450H
tím, že není uvedeno, že jde o rozsah doporučený, což samozřejmě komplikuje výběr ákazníkovi, který požaduje rozsah měření bezdrátového čidla například od -25°C, poněvadž chce měřit teplotu v mrazícím boxu.
Pro měření teplot kolem -20°C až 30°C lze u některých bezdrátových čidel použít tkzv. čidlo na vodiči. Celý vysílací díl zůstane například mimo mrazící box a do boxu se zavede je toto čidlo na vodiči. Čidlem na vodiči se měří jen teplota, nikoliv relativní vlhkost. Čidlo na vodiči se připojije k vlastnímu bezdrátovému čidlu konektorem.

Proč uvádí výrobce rozsah doporučený?

Při použití obyčejných baterií dochází k tomu, že u velmi nízkých, nebo vysokých teplot klesá kapacita baterií tak, že bezdrátové čidlo není schopno vysílat signál a dojde k přerušení spojení s hlavní jednotkou. Při použití baterií alkalických lze používat bezdrátová čidla ještě při teplotách kolem -10°C. Pro použití v teplotách až do -30°C je nutné použít baterie lithiové, které svým chemickým složením dobře odolávají mrazu. Zcela nevhodné jsou baterie nabíjecí, které jsou více náchylné na snížení kapacity v extrémní teplotě a navíc mají napětí jen 1,2 V a ne požadovaných 1,5 V
Dalším důvodem pro to, že výrobce uvádí menší rozsah měření je větší chyba měření v kajních mezích rozsahu. Například u měření relativní vlhkosti je rozsah skutečný od 0 do 100%, ale výroce uvede např. 20 až 80% při toleranci +/-5 %. Pod 20% a nad 80 % je již tolerance již např. 8% a měření je zde již jen orientační.

Při nízkých teplotách může docházet u LCD displejů také ke změnám zobrazení. Displej je hůř čidelný a číslice se mění pomaleji. Při vysokých teplotách může LCD displej ztmavnout. Jakmile tyto extrémní podmínky pominou, LCD displej se vrátí k normálnímu zobrazení.

zpět na výpis


0   Porovnání produktů