Rady pro nákup

Jaké použít baterie do meteostanic?

Ne každý typ baterie je vhodný pro použití v meteostanicích, případně bezdrátových teploměrech. Baterie pro meteostanice

Naprosto nevhodné jsou baterie nabíjecí (akumulátory). Kromě toho, že jejich napětí je 1,2 V a nikoliv 1,5 V, jsou tyto baterie určeny pro zařízení s větší spotřebou, jako jsou fotoaparáty, kamery apod. Nabíjecí baterie nevydrží v mrazech, jejích kapacita klesá a trpí samovybíjením.

Pro vnitřní, tedy hlavní jednotku meteostanice (přijímací část) lze použít jak baterie obyčejné, tak i alkalické. Alkalické baterie jsou vhodné pro použití do teplot až -10°C. Potom jejich kapacita klesá. Při použití alkalických baterií v bezdrátových čidlech, která jsou umístěna venku může dojít v mrazech k přerušení spojení s hlavní jednotkou právě poklesem kapacity baterie.

Pro venku umístěná bezdrátová čidla (ať už  je to teploměr s vlhkoměrem, anemometr, srážkoměr, nebo UV čidlo) doporučuji baterie lithiové, které jsou díky svému chemickému složení vhodné do mrazu až do -30°C. 

Každopádně je dobré před zimou baterie zkontrolovat, aby nedošlo při prvních mrazech k vybití již dlouho používané baterie. Nebezpečné pro zařízení je zkorodování kontaktů a případně vytečení baterie.

Zpět na rady

Oznámení

Z provozních důvodů bude eshop v úterý 15.10. a ve středu 16.10. 2019 uzavřen, objednávky přijaté v těchto dnech budou vyřízeny ve čtvrtek 17.10. 2019.

 

X